Cabines.pl
Polecamy prenumeratę wszystkim kosmetyczkom oraz klientkom salonów kosmetycznych oraz SPA, doceniających fachowe porady i profesjonalną obsługę.
Iwona Krzemińska
właścicielka autoryzowanego salonu Wellness&SPA Academi'e
.....................................................................................................................................................
CABINES Åšwiat Kosmetyki Profesjonalnej jest polskÄ… edycjÄ… francuskiego czasopisma kosmetycznego o tej samej nazwie. W Polsce ukazuje siÄ™ od 2003 roku.
Podajemy jedynie rzetelne, sprawdzone informacje. Błyskawicznie przekazujemy informacje o światowych nowościach kosmetycznych. W stałych działach - m.in. dossier, prezentacje, techniki makijażu, paznokcie, nowości, wydarzenia - prezentujemy i omawiamy wszelkie nowe trendy i zjawiska w branży, opisujemy nowe zabiegi i preparaty, a gdy zachodzi potrzeba przypominamy już obecne na rynku. Znajdziecie Państwo u nas również wywiady z osobistościami świata branży kosmetycznej polskiej i zagranicznej, porady z zakresu marketingu i zarządzania oraz dział wellness i spa.
Kontakt: PRESS & MEDIA Leszek Kryniewski
45-087 Opole ul. Powstańców Śląskich 32a/1, telefon: 077 402 52 52, dorota@pressmedia.pl , www.cabines.pl
.....................................................................................................................................................
Shiatsu a uroda
W poprzednim numerze Cabines mogli Państwo przeczytać o historii masażu shiatsu i o jego działaniu na zdrowie oraz samopoczucie. Ta pochodząca z Japonii technika jest obecnie powszechnie wykorzystywana na całym świecie w terapii różnego rodzaju schorzeń i cieszy się olbrzymim powodzeniem. Okazuje się, że jej działanie może być doskonałym uzupełnieniem zabiegów upiększających.
Czy japoński masaż shiatsu, od lat stosowany jako metoda lecznicza w rozmaitych chorobach, może być stosowany do zabiegów kosmetycznych? Technika ta przyczynia się do poprawnego funkcjonowania całego organizmu. Poprawiając pracę organów wewnętrznych, usprawnia proces przemiany materii, czego skutkiem jest lepsze spalanie tłuszczów - dzięki temu nie tyjemy. Stymulując układ krążenia, doprowadza do tego, że cały organizm jest lepiej dotleniony, szybciej wydalane są wszystkie toksyny zanieczyszczające organizm. Wyciszając system nerwowy, sprawia, że stajemy się radośniejsi i pogodniejsi, co nie jest bez znaczenia dla urody. Jeśli więc podczas zabiegów kosmetycznych zastosujemy masaż shiatsu, możemy spodziewać się spotęgowania efektów pielęgnacji.
Przeciwwskazania - wiedza tajemna
Przeciwwskazania zdrowotne do zabiegów kosmetycznych to bardzo istotna kwestia, niestety, nader często lekceważona w gabinetach kosmetycznych. Przypominamy więc, że trzeba o nich pamiętać i zwracać uwagę na to, kto może, a kto nie powinien poddawać się pewnym zabiegom.
Zanim skorzystasz z najnowszych zabiegów kosmetycznych, sprawdź, czy jesteś zdrowa (zdrowy) w 100 procentach. Takie hasło powinno być wywieszone w nowoczesnym salonie kosmetycznym. Ten pomysł podsunęła mi lista przeciwwskazań przy pewnej popularnej usłudze świadczonej w gabinetach kosmetycznych. Listę rozpoczyna alergia, przez stany zapalne skóry, znamiona i plamy barwnikowe, miażdżycę, nadczynność tarczycy, skaczące ciśnienie i gorączkę po naświetlania promieniami Roentgena, zażywanie niektórych leków i ziół - na koniec zaleca się uprzednią konsultację z lekarzem. Jaki to zabieg? Opalanie w solarium.
Pielęgnacja cery tłustej
Błyszczący, zgrubiały naskórek, rozszerzone pory, skłonność do powstawania zaskórników - to cechy charakterystyczne cery tłustej, która wymaga specyficznej pielęgnacji - oczyszczania, matowienia i wygładzania. Znajomość specyfiki takiej skóry z pewnością pomoże doradzać klientkom i wykonywać najlepsze dla nich zabiegi upiększające.
Z racji swej budowy skóra twarzy wymaga odpowiedniej pielęgnacji: gruczoły łojowe są na niej liczniejsze niż na pozostałych partiach ciała i przez cały rok jest ona narażona na wpływ środowiska (słońce, chłód, wiatr, zanieczyszczenia powietrza...). Ponadto każdy człowiek ma indywidualny typ skóry, który zmienia się z biegiem lat w wyniku zmian hormonalnych. Wbrew powszechnej opinii cera tłusta nie jest typowa jedynie dla nast.olatków: co piąta dorosła kobieta ma skórę tłusta lub mieszaną. Co to znaczy cera tłusta? Cera tłusta charakteryzuje się przede wszystkim nadmiernym wydzielaniem łoju - łojotokiem - co sprawia, że w ochronnym filmie hydrolipidowym naskórka dominuje składnik tłuszczowy. Gruczoły łojowe Gruczoły łojowe, jak wiadomo, znajdują się w skórze właściwej i na ogół połączone są z mieszkiem włosowym (z wyjątkiem powiek, ust, górnej wargi, otoczki sutkowej i śluzówki narządów płciowych). Ich funkcją jest wydzielanie sebum. Rozmiary mają proporcjonalne do rozmiaru mieszka włosowego, z którym są połączone: im grubszy włos, tym mniejszy gruczoł, który jest z nim połączony. Na twarzy wyróżniamy trzy typy gruczołów włosowo-łojowych:
Skóra po wakacjach - Cabines
Z początkiem jesieni, gdy piękna opalenizna znika, zauważamy, że skóra stała się szorstka, pogrubiona i sucha, że utraciła elastyczność i nabrała nieładnego, szarego koloru. Obserwujemy na niej także przebarwienia słoneczne, rozszerzone naczynka i sporą ilość posłonecznych zmarszczek. Największym problemem, jaki stwarza skóra po lecie, jest nadmierne jej pogrubienie. Jest to objaw tzw. elastozy posłonecznej - zwyrodnienia kolagenu znajdującego się w skórze właściwej. Pogrubieniu naskórka towarzyszy jego znaczne wysuszenie. Promienie niszczą spoiwa międzykomórkowe, co skutkuje przesuszeniem skóry i powstaniem zmarszczek. Czemu tak się dzieje? Gdy zbyt długo wystawiamy skórę na promienie słoneczne, uszkadzamy ochronny płaszcz hydrolipidowy, czego efektem jest znaczny spadek ilości wody w warstwie rogowej naskórka.
Kontrolowana mikrodermoabrazja
Mikrodermabrazja to metoda mechanicznego złuszczania warstwy rogowej naskórka. Dzięki natychmiast widocznym rezultatom należy do najczęściej wybieranych przez klientów zabiegów.
Już w starożytnym Egipcie królowe pielęgnowały skórę za pomocą ubitego na proszek alabastru. Takie mechaniczne złuszczanie naskórka było jedną z pierwszych metod wykonywania peelingu. Przez kolejne stulecia używano coraz to innych metod i substancji do złuszczania, naturalnego odświeżania i odmładzania skóry. W 1985 roku we Włoszech przeprowadzono pierwszy zabieg mikrodermabrazji. Na początku była ona wykonywana tylko przez lekarzy dermatologów, obecnie coraz częściej jest praktykowana również w gabinetach kosmetycznych.
Trądzik różowaty
Trądzik różowaty (acne rosacea) jest schorzeniem zaliczanym do schorzeń łojotokowych, obejmującym pierwotnie skórę środkowej część twarzy: czoła, nosa, policzków, podbródka, rzadziej obszarów za uszami, na dekolcie, górnym odcinku tułowia i powierzchniach bocznych szyi oraz owłosionej skóry głowy. Zmiany zazwyczaj rozmieszczone są symetrycznie, czasami jednak są umiejscowione jednostronnie. Rozpoczyna się zwykle około 30. roku życia (choć czasami pojawia się nawet u osób 20-letnich), zaś szczytowe nasilenie osiąga między 40. a 60. rokiem życia. Znacznie częściej choroba ta dotyczy kobiet, lecz najcięższe, skrajne przypadki rinophyma spotyka się przede wszystkim u mężczyzn.
Pamiętajmy o stopach - pielęgnacja stóp - Cabines
Pielęgnacja stóp nabiera obecnie szczególnego znaczenia, co wiąże się częściowo z rozwojem koncepcji SPA i całościowej pielęgnacji ciała, a z drugiej strony - z modą na pielęgnację paznokci dłoni i stóp. Firmy produkujące kosmetyki do paznokci oferują też kompleksowe protokoły zabiegów pielęgnacyjnych i kosmetyki do stosowania w domu. Dlatego też latem, kiedy pogoda skłania do odsłaniania nóg, w gabinetach pojawia się coraz więcej pań chcących zadbać o wygląd tej części ciała. Warto to wykorzystać.
Diagnoza skóry - Cabines
Ideałem, do którego dążymy, jest posiadanie normalnej cery, lekko zaróżowionej, odpowiednio nawilżonej, napiętej, z niewidocznymi porami. Niestety, najczęściej spotykamy ją tylko u dzieci. Cera ta z wiekiem, w wyniku przemian hormonalnych organizmu, zmienia się w tłustą, suchą lub mieszaną. Pielęgnacja w gabinecie kosmetycznym polega przede wszystkim na prawidłowym rozpoznaniu rodzaju cery i przywróceniu równowagi. Podczas pierwszej wizyty, a także każdej kolejnej diagnozujemy stan skóry. Korzystamy z naszych zmysłów, a także prostych i bardziej skomplikowanych instrumentów.