Path


Strona główna »  Cabines.pl »  Pielęgnacja cery tłustej

Pielęgnacja cery tłustej

Błyszczący, zgrubiały naskórek, rozszerzone pory, skłonność do powstawania zaskórników - to cechy charakterystyczne cery tłustej, która wymaga specyficznej pielęgnacji - oczyszczania, matowienia i wygładzania. Znajomość specyfiki takiej skóry z pewnością pomoże doradzać klientkom i wykonywać najlepsze dla nich zabiegi upiększające.


Z racji swej budowy skóra twarzy wymaga odpowiedniej pielęgnacji: gruczoły łojowe są na niej liczniejsze niż na pozostałych partiach ciała i przez cały rok jest ona narażona na wpływ środowiska (słońce, chłód, wiatr, zanieczyszczenia powietrza...). Ponadto każdy człowiek ma indywidualny typ skóry, który zmienia się z biegiem lat w wyniku zmian hormonalnych. Wbrew powszechnej opinii cera tłusta nie jest typowa jedynie dla nast.olatków: co piąta dorosła kobieta ma skórę tłusta lub mieszaną. Co to znaczy cera tłusta? Cera tłusta charakteryzuje się przede wszystkim nadmiernym wydzielaniem łoju - łojotokiem - co sprawia, że w ochronnym filmie hydrolipidowym naskórka dominuje składnik tłuszczowy. Gruczoły łojowe Gruczoły łojowe, jak wiadomo, znajdują się w skórze właściwej i na ogół połączone są z mieszkiem włosowym (z wyjątkiem powiek, ust, górnej wargi, otoczki sutkowej i śluzówki narządów płciowych). Ich funkcją jest wydzielanie sebum. Rozmiary mają proporcjonalne do rozmiaru mieszka włosowego, z którym są połączone: im grubszy włos, tym mniejszy gruczoł, który jest z nim połączony. Na twarzy wyróżniamy trzy typy gruczołów włosowo-łojowych:

  • duży włos z małym gruczołem łojowym
  • cienki włos (meszek) z dużym gruczołem
  • niemal nieistniejący włos z nadmiernie rozrośniętym gruczołem łojowym.Ilość gruczołów włosowo-łojowych determinuje typ skóry: dominacja trzeciego typu sprawia, że cera jest tłusta i ma skłonność do trądziku.

Serum
Substancja wydzielana przez gruczoły łojowe, sebum, produkowana jest w ilości 1-2 gramy na dobę. W 96% składa się z lipidów: zawiera glicerydy (43%), wolne kwasy tłuszczowe (16%), woski (25%) i skwalen (12%). Jego zadaniem jest nawilżanie włosa i skóry, a także współtworzenie ochronnego filmu hydrolipidowego. Sebum pomaga też utrzymać elastyczność warstwy rogowej oraz posiada właściwości antybakteryjne i antygrzybicze. Nadaje każdej osobie jej charakterystyczny zapach. Produkcja sebum kontrolowana jest przez hormony, zwłaszcza przez testosteron. Jest bardzo wysoka u noworodków, słabnie u dzieci, nasila się znowu u nastolatków, normuje u dorosłych, a na starość znacznie się zmniejsza.

Łojotok
Łojotok jest efektem nadmiernej produkcji sebum. Powoduje rozmaite problemy skórne: ziemista, błyszcząca skóra, nieregularna powierzchnia skóry, rozszerzone pory, zaskórniki.

Istnieją dwa typy łojotoku:

  • łojotok płynny, gdzie sebum wypływa na powierzchnię skóry (zaskórniki otwarte)
  • łojotok retencyjny, gdzie sebum gromadzi się w kanałach zatkanych z powodu nadmiernej keratynizacji, tworząc mikrocysty (zaskórniki zamknięte).

Ta postać związana jest z obecnością lipofilnych bakterii, które wnikają do gruczołu włosowo-łojowego i rozkładają trójglicerydy na drażniące kwasy tłuszczowe, które z kolei powodują nadmierną keratozę kanałów mieszkowych, utrudniając wypływanie sebum. Łojotok jest doskonałym podłożem dla rozwoju trądziku, może też prowadzić do poważniejszych stanów zapalnych związanych z rozciąganiem ścianek gruczołu łojowego, który pękając, uwalnia zawartość na otaczające tkanki, powodując bolesne zapalenia (guzki, krosty). Wymaga to interwencji lekarskiej. Zdarza się, że łojotok pojawia się tylko w pewnych partiach twarzy - tam, gdzie gruczoły łojowe są liczniejsze (czoło, nos, broda), podczas gdy reszta twarzy pozostaje sucha (skronie, policzki). Jest to przypadek cery mieszanej.

Przyczyny łojotoku
Łojotok związany jest z zaburzeniami hormonalnymi (dojrzewanie, ciąża, menstruacja), ale nasila się pod wpływem stresu, palenia papierosów, zanieczyszczenia powietrza. Ekspozycja na słońce zaostrza zmiany, gdyż opalanie powoduje grubienie warstwy rogowej, utrudniając uwalnianie sebum.
Łojotok dotyczy w większości cer młodych i wrażliwych, ale w ostatnich latach uskarża się na niego coraz więcej osób dorosłych.

Substancje pielęgnacyjne przeznaczone do cery tłustej Cera tłusta lub ze skłonnością do przetłuszczania jest bardzo wymagająca i potrzebuje troskliwej pielęgnacji. Celem jest ograniczenie produkcji sebum, zmniejszenie grubości warstwy rogowej, głębokie nawilżenie, złagodzenie i likwidacja zaskórników. Substancje aktywne wskazane przy takiej cerze można podzielić na cztery kategorie: Istnieją dwa typy łojotoku:

  • regulujące produkcję sebum (wyciągi roślinne z rukwi, nasturcji, dyni, fiołka trójbarwnego, brzozy, witaminy B6 - pirydoksyna i B8 - biotyna, lit).
  • substancje keratolityczne (kwasy AHA - kwas mlekowy, glikolowy, jabłkowy - oraz kwas salicylowy)
  • substancje antyseptyczne i bakteriobójcze (sole cynku: glukonian, mleczan, siarczan, pidolat, undecylenian, sole miedzi połączone z solami cynku, chlorheksydyna, triclosan, piroctone olamine, climbazole, łopian...).
  • substancje łagodzące i przeciwzapalne (witamina B5 - kwas pantotenowy, bisabolol, alantoina, wyciąg z korzenia lukrecji - kwas glikoretynowy, nagietek, dziurawiec, pokrzywa...).

Anne-Sophie Gamelin

więcej w Cabines 18