Path


Strona główna »  Artykuły »  Kosmeceutyki to coś więcej niż kosmetyki dla wymagających

Kosmeceutyki to coś więcej niż kosmetyki dla wymagających

Kosmeceutyki to produkty kosmetyczne, zawierające aktywne składniki, które mogą wpływać na procesy fizjologiczne zachodzące w skórze człowieka.

Oprócz działania pielęgnacyjnego wykazują one działanie lecznicze lub wspomagające leczenie. Są to kosmetyki o podwójnym działaniu – pielęgnacyjnym i leczniczym.

By odróżnić kosmetyki, które spełniają podstawową funkcję pielęgnacyjną od tych , które działają znacznie w większym zakresie, zawierające więcej składników aktywnych mających większe spektrum działania na naszą skórę profesor dermatologii, Albert M. Kligman wprowadził określenie kosmeceutyk.

Czym tak naprawdę różni się kosmeceutyk od kosmetyku.

Kosmeceutyki wyróżniają się bogatym składem o zwiększonej ilości i dużym stężeniu substancji aktywnych. Do ich tworzenia wykorzystuje się najnowsze osiągnięcia biotechnologii i farmakologii. Preparaty te pielęgnują, stymulują regenerację, zwiększają odporność skóry, opóźniają procesy starzenia. Mają szczególne znaczenie w redukcji defektów skóry, takich jak zmarszczki, cellulit, hiperpigmentacje, zaskórniki czy rozstępy.

Głównymi składnikami aktywnymi kosmeceutyków są m.in. witaminy, antyoksydanty, związki mineralne, a także duża grupa ekstraktów roślinnych i oczyszczonych związków otrzymywanych z roślin. Na szczególną uwagę zasługują fitoestrogeny, witamina A i beta-karoten, związki o aktywności przeciwzapalnej, kwasy owocowe, cytokininy, wyciągi z różnych roślin. Kosmeceutykami są także powszechnie stosowane preparaty chroniące skórę przed promieniowaniem UV czy antyperspiranty.

Oczywiście, obecność któregoś z wymienionych związków nie jest jedynym warunkiem zapewniającym deklarowany lub opisywany w doniesieniach naukowych efekt i zaklasyfikowanie preparatu do grupy kosmeceutyków.

Efektywność kosmeceutyku – uwarunkowana z jednej strony zawartością aktywnego związku, z drugiej strony jego odpowiednim, często wysokim stężeniem – wiąże się także z nierzadko występującymi podczas stosowania kosmeceutyków działaniami niepożądanymi. Dlatego tak ważne jest by dany kosmetyk był dobrany przez wykwalifikowany personel salonu kosmetycznego lub dermatologa.

Kto powinien używać kosmeceutyków czy tylko osoby mające problemy ze skórą czy także oczekujące spektakularnych efektów pielęgnacyjnych w tym także utrzymanie skóry w jak najlepszej kondycji?

Kosmeceutyki, czyli kosmetyki o działaniu pielęgnacyjno-leczniczym, zajmują stopniowo coraz ważniejszy obszar dermatologii. Kosmeucytyki są kolejnym krokiem pomiędzy podstawową pielęgnacją a medycyną estetyczną. Wiele kosmeceutyków wspomaga lub podtrzymuje efekty zabiegów należących do grupy zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Przyspieszają gojenie, poprawiają kondycję skóry po zabiegach . Mają również wpływ na przedłużenie efektów wykonanych zabiegów. Coraz chętniej też używają je osoby oczekujące skutecznych pielęgnacyjnych właściwości preparatów. Coraz więcej osób sięga po nie chociażby z powodu poczucia bezpieczeństwa, ponieważ są to preparaty produkowane w warunkach podobnych do leków, z którymi wiąże się np. bardzo małe ryzyko uczuleń.

Odpowiednio dobrany kosmeceutyk może również w bardzo dużym stopniu przyczynić się do poprawy stanu skóry w wielu chorobach dermatologicznych i złagodzenia objawów chorobowych. Może – i powinien – być stosowany równolegle z leczeniem, przed i po terapii jako podtrzymanie efektu leczniczego oraz profilaktyka nawrotu zmian. Nie należy jednak traktować go jako leku.

Gdzie można kupić kosmeceutyki i gdzie powinno się je kupować ?

Podejmując decyzję o zakupie kosmeceutyku powinniśmy udać się do lekarza dermatologa, kosmetologa lub farmaceuty, aby dobrał odpowiedni kosmetyk do naszej skóry. Nieznajomość zawartych substancji aktywnych i składników kosmeceutyku oraz błędne ich zastosowanie możne zaszkodzić naszej skórze lub nie przynieść oczekiwanych efektów. Dlatego również zakupu powinno się dokonywać w renomowanym salonie kosmetycznym czy aptece. Niektórzy dermatolodzy również prowadzą sprzedaż a jeżeli nie z pewnością dobiorą odpowiedni kosmeceutyk, który możemy zamówić w specjalistycznych np.:sklepach internetowych.

Na rynku dostępne jest coraz więcej marek kosmeceutyków oto kilka z nich oraz ich niektóre zalety:

Jedną z nich jest Environ, który używa najwyższej jakości składników: stężonych witamin A, E i C, peptydów i szeroką gamę antyutleniaczy, o czym świadczą doskonałe i udowodnione rezultaty pacjentów na całym świecie. Skuteczność swoich preparatów maja potwierdzoną wieloletnimi bo ponad 20 letnimi badaniami na wolontariuszach, tz zmiany jakie ich klienci uzyskali po zastosowaniu kosmetyków w długim okresie czasu

.

Kosmetyki te nie zawierają środków zapachowych, nie powodują uczuleń nie blokują ujść gruczołów łojowych, są lekkie i łatwo penetrujące.

Inne przykłady to np. M&M Skin Rejuvenation Program - kosmetyki na bazie kwasów przeznaczone do pielęgnacji skóry problematycznej z

przebarwieniami, posiadają maski i kremy na bazie kwasów do pielęgnacji domowej .

Filorga Professional - to ekskluzywna linia profesjonalna zawierająca wysokiej jakości wyciągi komórkowe z kawioru morskiego o silnym działaniu odmładzającym.

Retises kluczowym składnikiem gamy Retises jest retinol, który, regulując pracę melanocytów, zmniejsza i rozjaśnia plamy. Ponadto, złuszcza i odbudowuje skórę, wygładzając powierzchnię i zwiększając jej grubość. Przywraca skórze prawidłowe stężenie witaminy A, które zostało zmniejszone przez negatywny wpływ promieniowania UVA. Retinol zwiększa syntezę kwasu hialuronowego oraz kolagenu.

Mandelac - Kluczowym składnikiem dla gamy Mandelac jest kwas migdałowy - kwas z grupy A o wysokiej masie cząsteczkowej. Działa keratolitycznie, oczyszczająco i antybakteryjnie.

Laboratorium Filorga oferuje również pierwszą francuską linię preparatów dermokosmetycznych wywodzących się bezpośrednio z medycyny

estetycznej. Każda z kuracji Cosmésothérapie jest oparta na ekspertyzie medycznej Filorgii. Jej podstawą jest wyjątkowa formuła NCTF – połączenie kwasu hialuronowego o wysokim ciężarze cząsteczkowym, który nawilża i regeneruje tkanki oraz kompleksu polirewitalizującego

************************************************************************

Polecamy zakupy w sklepie www.fajnekosmetyki.eu

************************************************************************